Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Izolacyjność cieplna

Informuje nas o tym, do jakiego stopnia okno z jednej strony izoluje pomieszczenie od zimna, a z drugiej zapobiega utratom ciepła przez swoją powierzchnię. Na karcie wyrobu dołączonej do okna znajdziemy wskaźnik U, który określa ten parametr, przy czym powinien być podany dla całego okna, a nie tylko dla szyby. W tym wypadku im niższy jest wskaźnik, tym lepsze są jego właściwości izolacyjne. Modele, które dominują na polskim rynku, izolują na poziomie U 1,3 do U 1,8. Przy zastosowaniu grubszych ram i szyb o specjalnej budowie, współczynnik ten spada poniżej jedynki.

Producenci mogą również podawać osobne parametry izolacji cieplnej dla ramy i szyby. W tym wypadku, jeśli kupujemy duże okno, bardziej będzie nas interesować współczynnik szyby, a przy małym – współczynnik ramy.

Izolacyjność akustyczna

Okna chronią nie tylko przed zimnem, ale również przed hałasem, o czym informuje wskaźnik Rw podawany razem z decybelami. Oznaczenie może być mylące, ponieważ wartość decybeli umieszczona przy symbolu Rw nie jest tożsama z poziomem hałasu, który wygłusza.

Przy przeciętnym poziomie hałasu wystarczą okna oznaczone symbolem Rw 25db, co oznacza, że chronią przed hałasem o natężeniu maksymalnie 60 decybeli. Modele Rw 30 db są dobre w przypadku okien wychodzących na ulicę (max 65 decybeli), a Rw 35db, gdy mamy do czynienia z bardzo ruchliwą drogą. W przypadku hałasów o szczególnie dużym natężeniu, przekraczających 75 decybeli (np. w pobliżu lotniska), izolację zapewnią okna o wskaźniku Rw 40db.

Okna odporne na wodę

To, czy okno nie będzie przeciekać w czasie ulewy, zależy od jego konstrukcji, której solidność określa się w klasach od 1A po 9A, gdzie 1A to okno najmniej szczelne. W Polskich warunkach klimatycznych nie powinniśmy kupować okien o klasie niższej niż 4A, a modele o szczelności 6A gwarantują wodoszczelność na bardzo wysokim poziomie.

Infiltracja powietrza

Wbrew pozorom, okna nie mogą być w pełni szczelne. W większości budynków mamy do czynienia z tzw. wentylacją grawitacyjną, która wymaga istnienia minimalnych nieszczelności, co pozwala zapobiec na przykład rozwojowi grzyba. Z tego względu okna, które instalujemy w domu, powinny być rozszczelnione lub wyposażone w nawiewniki powietrza, czyli wbudowane elementy wentylacyjne.

Profil okna

Bardzo ważny jest również profil okna, na który składa się rama, ościeżnice i listwy przyszybowe. To od profilu w dużej mierze zależy, jak dobrze okno będzie chronić nas przed czynnikami atmosferycznymi. Profilom okiennym nadawane są klasy odzwierciedlające ich wytrzymałość. Największą mają okna w klasie A, co oznacza, że zapewniają dobra izolacje cieplną i dźwiękową i są trwałe na uszkodzenia. Klasa profilu ma szczególne znaczenie przy dużych przeszkleniach, ponieważ musi trzymać w ryzach znacznie większą powierzchnię okienną.

Przed zakupem okna pamiętajmy o dokładnym wymierzeniu otworu. Wymiary muszą uwzględniać również przestrzeń potrzebną na izolację okienną, dlatego by się nie pomylić, najlepiej powierzyć pomiar fachowcom. To ważne, ponieważ okna rzadko można kupić od ręki – czas oczekiwania zazwyczaj wynosi około trzech miesięcy. Jeśli więc zamówimy okno w niewłaściwym wymiarze, wymiana go na odpowiednie może potrwać. Nie warto również oszczędzać na montażu – ekspert zainstaluje okno wprawnie i da gwarancję, że zachowa wszystkie konieczne parametry.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem www.nokautdom.pl

Zobacz pozostałe

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej

CEMEX Polska mecenasem konkurs dla młodych architektów

Już po raz czwarty studenci architektury i młodzi przedstawiciele zawodu architekta będą mogli zawalczyć o nagrody w IV edycji "Konkursu dla Młodych Architektów". Będący mecenasem polskiej architektury CEMEX Polska kontynuuje propagowanie wiedzy o nowoczesnych technologiach i trwałych materiałach budowlanych oraz wspiera pokolenie młodych architektów w kreatywnym myśleniu i tworzeniu oryginalnych rozwiązań architektonicznych.

Zobacz więcej