Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

CEMEX Polska mecenasem konkurs dla młodych architektów

Już po raz czwarty studenci architektury i młodzi przedstawiciele zawodu architekta będą mogli zawalczyć o nagrody w IV edycji "Konkursu dla Młodych Architektów". Będący mecenasem polskiej architektury CEMEX Polska kontynuuje propagowanie wiedzy o nowoczesnych technologiach i trwałych materiałach budowlanych oraz wspiera pokolenie młodych architektów w kreatywnym myśleniu i tworzeniu oryginalnych rozwiązań architektonicznych.

Organizowany przez Wydawcę magazynu "Builder" konkurs ma charakter edukacyjny, a jego celem jest wyłanianie nowych, młodych talentów wśród studentów wydziałów architektury na uczelniach w całym kraju. Istotny aspekt zmagań to także propagowanie wiedzy o materiałach i technologiach budowlanych. Zadania konkursowe umożliwiają ocenę między innymi technicznej poprawności projektu i zastosowanych rozwiązań wskazanych przez partnerów konkursu, oryginalności i innowacyjności tych rozwiązań oraz zgodności z zasadami architektury zrównoważonej. Uczestnicy będą mieli również okazję do zdobycia i pogłębienia wiedzy z zakresu nowoczesnych materiałów i technologii.

W tegorocznej edycji w tworzonych projektach znajdą zastosowanie następujące produkty CEMEX: kruszywa dekoracyjne, posadzki dekoracyjne SLID ART, betonowane nawierzchnie dekoracyjne DECO COLLORE oraz biały cement, wykorzystywany przy wykańczaniu elewacji oraz w małej architekturze miejskiej i ogrodowej.

Do grona najlepszych prac trafią te, które cechuje pomysłowość, wysoka jakość projektowanej architektury i dbałość o detale. Projekty młodych architektów powinna charakteryzować również otwartość na innowacyjne rozwiązania materiałowe i technologiczne. Prace konkursowe będą oceniane przez Kapitułę złożoną z wybitnych polskich architektów - prof. Ewy Kuryłowicz, Andrzeja Chołdzyńskiego, Mariusza Ścisło, Marcina Sadowskiego, Roberta Koniecznego, Mirosława Nizio, Oskara Grąbczewskiego, Szymona Wojciechowskiego oraz Włodzimierza Muchy, przedstawicieli wiodących firm w branży budowlanej, w tym CEMEX Polska oraz redaktorów i członków Rady Programowej miesięcznika "Builder".

W najnowszej edycji konkursu młodzi architekci zmierzą się z trzema zadaniami:

  • Dom własny architekta - Koncepcja prywatnego domu, z zastosowaniem rozwiązań pozostających w zgodzie ze środowiskiem naturalnym oraz rozwiązań energooszczędnych, inteligentnych i automatyki;
  • Wykreuj przestrzeń - Zaprojektowanie kreatywnej rewitalizacji części krakowskiej Nowej Huty, z wykorzystaniem rozwiązań proekologicznych, inteligentnych i energooszczędnych;
  • Wypełnij lukę - Propozycja konserwacji lub modernizacji niezagospodarowanego terenu lub niewielkiego obiektu, której efektem ma być stworzenie miejsca z funkcją kultury dla lokalnej społeczności.

CEMEX Polska dąży do wspierania polskich projektów architektonicznych nie tylko jako mecenas polskiej architektury w ramach "Konkursu dla Młodych Architektów". Firma od lat aktywnie angażuje się we wspieranie architektury poprzez organizację międzynarodowego konkursu CEMEX Building Awards, w którym wyróżniane są obiekty budowlane wykonane z użyciem interesujących rozwiązań budowlanych, technicznych i estetycznych. W 2014 roku finalistą konkursu w kategorii "infrastruktura i urbanistyka" został projekt budowy falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu, a w edycjach z lat poprzednich nagrodzono Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz stadion PGE Arena w Gdańsku.

Takie przykłady działań pozwalają promować architekturę o wysokiej jakości, powstającą z zachowaniem troski o środowisko naturalne i z uwzględnieniem potrzeb użytkownika, którą cechuje innowacyjność i dbałość o przestrzeń przy jednoczesnym uzyskaniu wysokich walorów estetycznych i użytkowych.

źródło: informacje prasowe CEMEX Polska

Zobacz pozostałe

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej