Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

Współczesna koncepcja muzeum Muncha

Kompleks Muzeum Muncha w Oslo, w Norwegii to budowla powstająca w celu ochrony i upowszechniania podstawowych dziedzictw historii i charakteru norweskiej kultury.

Muzeum swoją nazwę otrzymało od słynnego Edwarda Munch'a, jednego z czołowych nowatorów w sztuce przełomu XIX i XX wieku. Munch zasłynął jako twórca dzieł (obrazów olejnych,  rycin, rysunków i akwarel oraz rzeźb) wyrażających lęki i obsesje przełomu wieków. Jego twórczość inspirowała nie tylko norweskich,ale niemieckich ekspresjonistów. Zmarł na początku 1944 roku w Ekely, po przekazaniu swych licznych dzieł miastu Oslo, co pozwoliło na otwarcie poświęconego mu muzeum.

Współczesna koncepcja muzeum zaczerpnięta została z transcendentalnej roli miast i historycznych spójności społeczeństwa Norweskiego, nie tylko w Oslo, ale i w całym kraju. Wizerunek muzeum jako instytucji otwartej na miasto, widocznego z ulicy ma wpływać na jego odwiedzalność. Miejsce koncentracji, spacerów i wypoczynku codziennego zapewni moc tarasów, kawiarni oraz powierzchni handlowych. Projekt jest w całości energooszczędny i przyjazny środowisku. W szczególności zastosowane instalacje będą korzystnie wpływały na koszty utrzymania budynku.

Projekt nowego gmachu został wyłoniony w 2009 roku w międzynarodowym konkursie architektonicznym, a budynek miał być gotowy w 2013 roku na obchodzony właśnie jubileusz.

 

źródło: herrerosarquitectos.com
zdjęcia: herrerosarquitectos.com

Zobacz pozostałe

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej