Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

"Żoliborz artystyczny"

Na południowych obrzeżach warszawskiego Żoliborza powstanie osiedle, w którym w sumie zamieszka pięć tysięcy osób. Jego architektura ma nawiązywać do ducha modernistycznej architektury Żoliborza.

Osiedle "Żoliborz Artystyczny" zaprojektowali architekci z pracowni mąka.sojka.architekci. Budynki będą pogrupowane w osiem kwartałów. Ich wysokość będzie wynosić od 5 do 6 pięter. Nowa inwestycja powstanie przy ul. Powązkowskiej i Elbląskiej, nieopodal linii kolejowej 

W centralnej części, przy planowanym bulwarze, powstanie wysoka na 7 pięter dominanta, która wygląda jak stos poukładanych na siebie białych płyt.

To nawiązanie do ducha modernistycznej architektury Żoliborza, ale opowiedziane współczesnymi środkami i technologiami. Zaprojektowaliśmy np. ogromne tarasy o aż pięciometrowym przewieszeniu, które po prostu nie były możliwe do zbudowania przed wojną - tłumaczy architekt Maciej Mąka.

Nowe osiedle w porównaniu do sąsiednich inwestycji ma być bardziej kameralne. Na tzw. Żoliborzu Południowym wysokość zbudowanych już przed kilkoma laty bloków sięga dziesięciu pięter. Budynki tam charakteryzują się też gęstą zabudową.

Żoliborz Artystyczny ma być inny. Osiedle będzie przecięte zielonym pasażem. Deweloper już zbudował wysadzany granitowymi płytami i fontannami bulwar, który będzie częścią planowanego przedłużenia ul. Rydygiera. Ma on nosić imię Czesława Niemena, który przez wiele lat na Żoliborzu mieszkał.

źródło: bryla.gazeta.pl
zdjęcia: dom development

Zobacz pozostałe

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej