Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

WUWA 2 wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury 2016

WUWA 2 to wzorcowe osiedle,  w którym rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi społeczne. Jego pierwsza część powstanie do 2016 r. we Wrocławiu. Osiedle ma być jedną z wizytówek miasta podczas sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury

W projektowanie WUWY 2 zaangażowało się ponad 40 wrocławskich architektów, którzy rozpoczęli prace pod koniec 2011 r.  WUWA 2 ma być miejscem służącym integracji społecznej, a proponowane rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi pomiędzy jej mieszkańcami. Istotną rolę odgrywać będą ekologiczne rozwiązania dotyczące transportu, gospodarki odpadami i wodą.


Osiedle powstanie na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu miejskiego. Do 2016 r. mają powstać budynki na około 10 hektarach. W pierwszej kolejności będą to kwartały, w których oprócz budynków mieszkalnych powstaną obiekty mające realizować społeczne cele osiedla. Te inwestycje sfinansuje miasto, które na ten cel przeznaczyło około 40 mln zł. Cześć mieszkalna ma być finansowana przez inwestorów, którzy będą mogli korzystać z projektów opracowanych przez architektów.

Przedsięwzięcie budowy wzorcowego zespołu mieszkaniowego nawiązuje do wrocławskiego osiedla WUWA, które powstało w 1929 r. i jest perełką architektury modernistycznej. Osiedle było odpowiedzią wrocławskich architektów na ówczesne problemy urbanistyki i architektury mieszkaniowej. WUWA jest wzorcowym przykładem modernistycznych budynków mieszkalnych o rożnych gabarytach, standardzie i przeznaczeniu. Na świecie powstało jedynie osiem takich wzorcowych osiedli, a wrocławskie do dziś przetrwało w niemal niezmienionych założeniach urbanistycznych.

źródło: bryla.pl
zdjęcia: Projektant Maciej Szarapo 


Zobacz pozostałe

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej