Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje między ulicami Anielewicza, Zamenhofa, Lewartowskiego i Karmelicką na warszawskim Muranowie, w pobliżu pomnika Bohaterów Getta. Będzie to nowoczesne, multimedialne muzeum, poświęcone dziedzictwom kultury żydowskiej na obszarze Polski. Miejsce ma również wspierać szerzenie szacunku i tolerancji międzywyznaniowej.

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich zaprojektowany został przez architekta Rainera Mahlamäki. Jest to budynek niezwykły. Wygląd zewnętrzny Muzeum Historii Żydów Polskich charakteryzuje się bardzo nowoczesną formą. Elewacja zewnętrzna stylizowana jest na szklane pudełko, otaczająca muzeum kurtynowa fasada odnosi się do historii narodu żydowskiego.

Wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich, to niebywale skomplikowana konstrukcja. Sprawia, że ściany budynku wręcz falują. Ściany są krzywoliniowe, wykonane z betonu, obłożone kamieniem, a w ich wnętrzu znajdują się masywne stalowe profile. Konstrukcja jest bardzo trudna w wykonaniu. Niewiele jest na świecie budynków o podobnym szkielecie. 

Architekt Muzeum Historii Żydów Polskich przemyślał i zaprojektował wnętrze jako pas przestrzeni prowadzący przez całą długość budynku. Jest to metafora przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone, tworzy to symboliczną oś skierowaną ku usytuowanemu niedaleko Pomnikowi Bohaterów Getta w Warszawie.

zdjęcia:
www.jewishmuseum.org.pl
 www.ark-l-m.fi

Zobacz pozostałe

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej