Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

Endesa Pavilion - słoneczne plany w Barcelonie

ENDESA Pavilion to prototyp budynku samowystarczalnego, zaprezentowany w ramach kongresu International BCN Smart City. Głównym celem tego projektu jest monitorowanie i prowadzenie badań nad inteligentnym zarządzaniem energią w budownictwie.

Pawilon jest w rzeczywistości prototypem wielozadaniowego systemu budowlanego. Fasada zbudowana jest z elementów modularnych, takich jak cegła solarna, która wspomaga procesy fotowoltaiczne, gwarantuje ochronę przeciwsłoneczną, izoluje, zapewnia wentylację i doświetlenie budynku.

Logika zastosowana w doborze parametrów dopasowuje geometrię fasady do specyficznych wymagań środowiskowych w każdym miejscu w budynku. Jeden wybrany komponent integruje wszystkie aspekty „inteligentnego budynku”.

 “Forma podąża za energią”- taka maksyma przyświeca celom projektu ENDESA Pavilion. Podkreśla zmianę kierunku myślenia, odwracając się od teorii “forma podąża za funkcjonalnością", charakterystycznej dla budownictwa XX wieku.

Projekt jest częścią Smart City Expo World Congress w Barcelonie. Zaprojektowany został przez IAAC (Institute for Advanced Acrhitecture of Catalonia) i hiszpańską firmę Endesa (Empresa Nacional de Electricidad S.A.).

zdjęcia: www.iaac.net

Zobacz pozostałe

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej