Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

Balancing Barn - dom wiszący w powietrzu

Balancing Barn to długi na 30 metrów budynek, którego połowa stoi na ziemi, a druga wisi w powietrzu - zdaje się lewitować ponad zboczem. Ta odwaga projektu zachwyca.

"Chcieliśmy, by dom jak najbardziej stał się integralną częścią natury, by wychodził wprost na otaczający go krajobraz"- tłumaczy pomysł Winy Maas, jeden z trójki architektów w słynnej holenderskiej pracowni MVRDV.
Elewacje domu - przypominającego kształtem stodołę - pokryte są okładziną z metalowej blachy o lustrzanej powierzchni, która, podobnie jak skośny dach, jest nawiązaniem do lokalnej tradycji budowlanej.

"Jednocześnie odbijając otaczającą przyrodę włącza się w jej sezonowe przeobrażenia" - tłumaczy Maas.

Balancing Barn to wakacyjny dom dla ośmiu osób. Mieści cztery dwuosobowe sypialnie, a każdy pokój ma swoją łazienkę. W samym sercu domu znajdują się ukryte schody, które prowadzą na zewnątrz. W części wiszącej w powietrzu podłoga ma wmontowane duże okno, przez które widać ogród poniżej. Budynek jest energooszczędny - ma dobrą izolację, jest naturalnie wentylowany, ogrzewany za pomocą pompy ciepła i wyposażony w system odzyskiwania ciepła.

Wnętrza zostały zaprojektowane przez holenderskiego architekta wnętrz Jurgena Beya. Pełne są designerskich mebli autorstwa współczesnych holenderskich projektantów. Minimalistyczne wnętrze jest przytulne m.in. dzięki temu, że ściany zostały pokryte jasnym drewnem.

Pokoje są urządzone tematycznie. Pojawiły się w nich motywy chmur z malarstwa Johna Constable’a i scen wiejskich z obrazów Thomasa Gainsborough, które - w połączeniu z dywanami, tapetami i obiciami - wprowadzają element łączności między przeszłością i współczesnością Wielkiej Brytanii. Balancing Barn stoi we wsi Thorington, w brytyjskim hrabstwie Suffolk. Powstał na zamówienie brytyjskiej organizacji Living Architecture promującej nowoczesną architekturę. Pięć podobnych obiektów, zaprojektowanych przez najlepszych architektów, powstaje na terenie całej Wielkiej Brytanii - wszystkie będą przeznaczone na wynajem. Tydzień w domu autorstwa MVRDV kosztuje ponad 2 tys. funtów.

Projekt, który próbuje zaprzeczać prawom grawitacji, wygrał w Red Dot Design Award 2011, jednym z najbardziej prestiżowych konkursów światowego wzornictwa przemysłowego. Jego autorzy odbrali nagrodę 4 lipca podczas uroczystości w niemieckim Essen.

Tekst: Agnieszka Kowalska
Zdjęcia: serwisy prasowe firm

Zobacz pozostałe

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej