Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

Villa Vals - apartament pod ziemą

Villa Vals to luksusowa rezydencja wbudowana w zbocze wzgórza w pobliżu szwajcarskich Alp - w miejscowości Vals. Cały budynek ma tylko jedną zewnętrzną ścianę - frontową, reszta ukryta jest pod ziemią.

Z profilu rezydencja jest niewidoczna, widać ją jedynie z przodu i z lotu ptaka. Frontowa ściana jest cała z okien, które wychodzą na dziedziniec. Wewnątrz znajdują się cztery sypialnie, duży salon z widokiem na góry, kuchnia i łazienka.

Wszystkie ściany pomieszczeń zbudowane są z szarych betonowych płyt, a w tę surowość wstawiono meble znanych designerów zaprojektowane dla firm Vitra i Moooi. Do wykreowania wnętrz zaproszono same gwiazdy branży, m.in. Marcela Wandersa, Hellę Jongerius i Aldo Bakkera.

Do podziemnej Villi Vals, która ma 1,3 tys. m², światło dzienne dociera tylko przez frontową ścianę. By oświetlić pokoje, potrzeba światła sztucznego, dlatego architekci zadbali, by budynek miał własny generator energii, który wytwarza prąd na jego potrzeby. Willa jest na sprzedaż, ale na razie funkcjonuje jako hotel. Można ją wynająć na tydzień za 1,5 tys. euro poza sezonem zimowym, a w sezonie za 3,5 tys.

Na pomysł budowy domu schowanego głęboko pod ziemią wpadło dwóch architektów: Holender Bjarne Mastenbroek i Szwajcar Christian Müller. Domy-twierdze nie są po to, by się w nich chować, tylko po to, by się dzięki nim naprawdę pokazać - uzasadniają swoją ideę. Dzięki temu innowacyjnemu pomysłowi ich dwupoziomowy projekt został wybrany najlepszym nowym prywatnym domem w konkursie Wallpaper Design Awards 2011.

tekst: Agnieszka Kowalska
zdjęcia: serwisy prasowe firm

Zobacz pozostałe

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej