Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspiracje ze świata

5 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okien

Upiększają, oświetlają, ale przede wszystkim chronią. Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku, w ogromnej mierze decydujący o komforcie mieszkania. Mają wiele zadań, a najważniejsze z nich to izolacja cieplna, akustyczna i ochrona przed przeciekaniem. Radzimy, o czym pamiętać wybierając okno dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz więcej

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki z produktami firmy CEMEX

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Zobacz więcej

CEMEX Polska mecenasem konkurs dla młodych architektów

Już po raz czwarty studenci architektury i młodzi przedstawiciele zawodu architekta będą mogli zawalczyć o nagrody w IV edycji "Konkursu dla Młodych Architektów". Będący mecenasem polskiej architektury CEMEX Polska kontynuuje propagowanie wiedzy o nowoczesnych technologiach i trwałych materiałach budowlanych oraz wspiera pokolenie młodych architektów w kreatywnym myśleniu i tworzeniu oryginalnych rozwiązań architektonicznych.

Zobacz więcej

CEMEX Polska pomaga młodym architektom - konkurs Buildera rozstrzygnięty

Poznaliśmy wyniki III edycji "Konkursu dla Młodych Architektów" organizowanego przez wydawnictwo "Builder". Ze 143 zgłoszonych prac wybrano wąskie grono najlepszych projektów, których autorzy wykorzystali między innymi produkty z oferty CEMEX Polska.

Zobacz więcej
Wyjątkowa agencja reklamy Yeti

Wyjątkowa agencja reklamy Yeti

Gmach Budynku YETI – Agencji Reklamy w Kryspinowie zaprojektowany został przez  śląską pracownię Group_A Architects. Budynek powstał w pobliżu autostrady, na pustym terenie, nawiązuje formą do brył obiektów przemysłowych. Nadano mu jednak lżejszą i bardziej przyjazną formę niż podmiejskie magazyny.

Zobacz więcej
Galeria Veneda w Łomży

Galeria Veneda w Łomży

Galeria Veneda to największy handlowy obiekt regionu. Wnętrze to 80 lokali przygotowanych na cele gospodarcze. Natomiast klienci galerii mają do dyspozycji ok. 600 miejsc parkingowych.

Zobacz więcej

Filharmonia Szczecińska - Nowy gmach

Nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej zaprojektowało studio Barozzi Veiga z Barcelony, które wygrało międzynarodowy konkurs architektoniczny.

Zobacz więcej

Business Garden

Business Garden to ekologiczny kompleks biurowy. Projekt obejmuje 7 budynków, i dużą przestrzeń zagospodarowaną na tereny zielone - ogólnodostępne.

Zobacz więcej

Kompleks Biurowy Gliwice

Nowa siedziba firmy Future Procesing powinna stać się odzwierciedleniem, filozofii działania i innowacyjności firmy a zarazem dobrze wpisywać się w rewitalizowane otoczenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice.

Zobacz więcej

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

Uniwersytet Warszawski rozwija swoją działalność dydaktyczną, a co za tym idzie ulega ciągłemu przeobrażeniu i rozbudowie. Kolejnym naukowym obiektem na mapie uczelni będzie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, zlokalizowane w malowniczej okolicy nieczynnego już kamieniołomu w Chęcinach, w województwie świętokrzyskim.

Zobacz więcej

Na South Molton Street Building w Londynie

Ten ciekawy budynek powstał w Londynie przy współpracy architektów z biura DSDHA, skupiającego najbardziej prestiżowych architektów w tym mieście.

Zobacz więcej

Szklany wieżowiec od Pierre Cardin

Francuski projektant mody Pierre Cardin zaprojektował futurystyczny wieżowiec, który ma powstać w historycznej części Wenecji, na stałym lądzie w dawnej przemysłowej dzielnicy Porto Marghera. Nowoczesna budowla nazywać się będzie "Palais Lumiere" ma mierzyć 244 metry wysokości, 60 pięter, 250 pokoi hotelowych i 1500 apartamentów. 

Zobacz więcej

The Blue Planet - duńskie planetarium

Blue Planet - budynek o charakterystyce potężnego akwarium powstał w Danii, w Kastru Harbor.

Zobacz więcej

Nowa siedziba ONZ w Kopenhadze

W Kopenhadze stanęła nowa siedziba ONZ, której projekt wykonało biuro 3XN. W budynku znajdują się agencje łączące funkcje regionalnych biur ONZ w Kopenhadze. 

Zobacz więcej

Drewniany wieżowiec w Sztokholmie

W Sztokholmie powstanie 34 piętrowy drewniany budynek. Projekt duńskiej firmy architektonicznej C.F. Moller Architects i Berg wygrał konkurs na budynek przyszłości.

Zobacz więcej

Współczesna koncepcja muzeum Muncha

Kompleks Muzeum Muncha w Oslo, w Norwegii to budowla powstająca w celu ochrony i upowszechniania podstawowych dziedzictw historii i charakteru norweskiej kultury.

Zobacz więcej

Nowy ekologiczny wieżowiec w Warszawie

Firmy architektoniczne, projektowe i planistyczne Solomon Cordwell Buenz (SCB) oraz Epstein zajmą się realizacją inwestycji Prime Corporate Center w centrum Warszawy. Obie firmy dysponują wykwalifikowanym zespołem architektów i mają doświadczenie w projektowaniu m.in osiedli mieszkaniowych, hoteli, budynków biurowych.

Zobacz więcej

Baltic Park Molo w Świnoujściu.

Baltic Park Molo będzie ultranowoczesnym kompleksem hotelowo-apartamentowo-rekreacyjnym położonym pomiędzy główną promenadą, a najpiękniejszą plażą w Świnoujściu.

Zobacz więcej

"Żoliborz artystyczny"

Na południowych obrzeżach warszawskiego Żoliborza powstanie osiedle, w którym w sumie zamieszka pięć tysięcy osób. Jego architektura ma nawiązywać do ducha modernistycznej architektury Żoliborza.

Zobacz więcej

WUWA 2 wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury 2016

WUWA 2 to wzorcowe osiedle,  w którym rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi społeczne. Jego pierwsza część powstanie do 2016 r. we Wrocławiu. Osiedle ma być jedną z wizytówek miasta podczas sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury

Zobacz więcej

Futurystyczna architektura we Wrocławiu

Ekspresyjna forma architektury była zawsze kojarzona przede wszystkim z Danielem Liebeskindem. Okazuje się, że obiekty o takim kształcie są lubiane także, przez naszych rodzimych projektantów. 

Zobacz więcej

Odważny dom w Rosario w Argentynie.

Ciekawy budynek mieszkalny wybudowany na prostokątnej działce w Rosario w Argentynie.

Zobacz więcej

Hotel Aggrenad z wyspy Geoje (Korea Południowa)

Hotel Aggrenad  to bardzo odważny budynek o kameralnym wnętrzu, przeznaczony dla wymagających gości.

Zobacz więcej

Nowe Lotnisko w Lublinie

Budowa komunikacyjnego portu lotniczego w Lublinie otrzymała fundusze Komisji Europejskiej i rozpoczęła się jesienią 2010 roku.

Zobacz więcej

Sport Hauz - domowy zakątek sportowy

Koncepcja domu Sport Hauz będzie nawiązywać do roli, jaką powinna odgrywać aktywność fizyczna w życiu człowieka. Zachęcanie do uprawiania sportu, zamiast spędzania czasu na kanapie to główne założenie projektu.

Zobacz więcej

Nowy budynek OSP w Lesznowoli

Nowy budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznowoli zaprojektowała warszawska pracownia 81.WAW.PL. Będzie to pierwszy tak nietypowy obiekt remizy strażackiej w Polsce.

Zobacz więcej

Mercury City Tower

Mercury City Tower to nowoczesny mierzący ponad 338 metrów wieżowiec budowany w Moskwie. Budowla liczy dokładnie 75 pięter.

Zobacz więcej

The Orange Cube

Biurowy budynek The Orange Cube powstał we Francji, w portowej dzielnicy Lyonu. The Orange Cube stanowi element planu odnowy starego nabrzeża. Ten pięciopiętrowy blok o betonowym szkielecie ma szlachetną perforowaną i wzorzystą fasadę pokrytą metalem w pomarańczowych barwach. Charakterystycznym elementem jest również gigantyczny otwór, wykuty w bryle.

Zobacz więcej

Gue(ho)st House - dom duch

Budynek Gue(ho)st House znajduje się w miejscowości Delme we Francji. Przed renowacją obiekt pełnił wiele funkcji, był więzieniem, szkołą, a  nawet domem pogrzebowym. Sąsiaduje z dawną, XIX wieczną synagogą, z którą wspólnie tworzy Centrum Sztuki Współczesnej (La synagogue de Delme - Contemporary Art Centre). 

Zobacz więcej

Toda House - japoński minimalizm

Japońscy architekci słyną z nowatorskich rozwiązań i ciekawych brył. Jednak ich projekty są za każdym razem zaskakujące i coraz bardziej kontrowersyjne. Budynek Toda House autorstwa Kimihiko Okada jest kolejnym na to przykładem. Dom wybudowano w Hiroszimie, na wzniesieniu co zapewnia mieszkańcom przepiękne widoki na lagunę i malowniczą wyspę Miyajima.

Zobacz więcej

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje między ulicami Anielewicza, Zamenhofa, Lewartowskiego i Karmelicką na warszawskim Muranowie, w pobliżu pomnika Bohaterów Getta. Będzie to nowoczesne, multimedialne muzeum, poświęcone dziedzictwom kultury żydowskiej na obszarze Polski. Miejsce ma również wspierać szerzenie szacunku i tolerancji międzywyznaniowej.

Zobacz więcej

Pływający dom Inachus

Pływający dom Inachus zaprojektowano w Sanitov Studio. Nowoczesny dom na wodzie to koncepcja przygotowana na London Design Festival. Budowla powstała w Londynie.

Zobacz więcej

Endesa Pavilion - słoneczne plany w Barcelonie

ENDESA Pavilion to prototyp budynku samowystarczalnego, zaprezentowany w ramach kongresu International BCN Smart City. Głównym celem tego projektu jest monitorowanie i prowadzenie badań nad inteligentnym zarządzaniem energią w budownictwie.

Zobacz więcej

Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower

W Poznaniu powstanie Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower

Wartość inwestycji to ponad 51 mln zł, będzie dofinansowywana z funduszy europejskich. Kwota 21 mln 594 tys. 60 zł to budżet wniesiony w ramach Regionalnej Strategiią Innowacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Inwestycja Nobel Tower to także wsparcie dla nowopowstających firm, rozwój firm innowacyjnych oraz szansa na zwiększenie zatrudnienia w Wielkopolsce.

Zobacz więcej

Apartament z parkingiem w salonie

W Singapurze powstał kolejny nowoczesny budynek - Hamilton Parks,  jego mieszkańcy mogą parkować swoje auta w salonie. To za sprawą specjalnych wind, które wwożą samochód na piętro. Możliwość wprowadzenia auta determinują dane biometryczne: odcisk palca lub skan tęczówki oka. Każdy apartament ma do dyspozycji dwa miejsca parkingowe znajdujące się w salonie, a właściciele penthouse'ów mogą zaparkować aż cztery samochody.

Zobacz więcej

Magiczny Lujan House

Lujan House wzniesiony został na terenie nabrzeżnym w okolicach Zatoki Chesapeake, największego estuarium w Stanach Zjednoczonych. Ta ciekawa pod względem architektonicznym willa to dzieło Roberta M. Gurneya.

Jednym z głównych celów tego projektu było założenie osiągnięcia równowagi między malowniczym krajobrazem Chesapeake Bay a zaciszem ogrodu otaczającego budynek.

Zobacz więcej
Szklany dom w Bremie

Szklany dom w Bremie

Najnowsze dzieło polskiego architekta, Roberta Koniecznego, to projekt domu jednorodzinnego w niemieckiej Bremie. Szklana elewacja budynku powoduje, iż przypomina on ogromną szklaną bryłę, w której odbija się otoczenie.

Dom powstanie w willowej dzielnicy miasta na zamówienie niemieckich biznesmenów. Zgodnie z życzeniem inwestorów, budynek ma nie wyróżniać się z otoczenia i go nie przytłaczać. Dlatego też Robert Konieczny, szef katowickiej pracowni KWK Promes, zdecydował o zastosowaniu dużej ilości szkła, które zostało wpisane w fasadę budynku.

Zobacz więcej
Balancing Barn - dom wiszący w powietrzu

Balancing Barn - dom wiszący w powietrzu

Balancing Barn to długi na 30 metrów budynek, którego połowa stoi na ziemi, a druga wisi w powietrzu - zdaje się lewitować ponad zboczem. Ta odwaga projektu zachwyca.

"Chcieliśmy, by dom jak najbardziej stał się integralną częścią natury, by wychodził wprost na otaczający go krajobraz"- tłumaczy pomysł Winy Maas, jeden z trójki architektów w słynnej holenderskiej pracowni MVRDV.
Elewacje domu - przypominającego kształtem stodołę - pokryte są okładziną z metalowej blachy o lustrzanej powierzchni, która, podobnie jak skośny dach, jest nawiązaniem do lokalnej tradycji budowlanej.

Zobacz więcej

Apartament Sześcian w Bejrucie

"Sześcian" to nazwa nowego luksusowego apartamentowca, który powstaje we wschodniej dzielnicy Bejrutu, ale interesuje się nim cały świat. Choć budynek może poszczycić się nowoczesnymi rozwiązaniami zabezpieczającymi go od wstrząsów trzęsień ziemi (stanie w obszarze aktywnym sejsmicznie), to najbardziej zachwyca jego wygląd.

Tak jest zaprojektowany przez architektów z holenderskiej pracowni Orange Architects, by każdy lokal był odrębną jednostką, ale jednocześnie tworzącą wspólną konstrukcję skupioną wokół betonowego słupa.

Zobacz więcej
Villa Vals - apartament pod ziemą

Villa Vals - apartament pod ziemą

Villa Vals to luksusowa rezydencja wbudowana w zbocze wzgórza w pobliżu szwajcarskich Alp - w miejscowości Vals. Cały budynek ma tylko jedną zewnętrzną ścianę - frontową, reszta ukryta jest pod ziemią.

Z profilu rezydencja jest niewidoczna, widać ją jedynie z przodu i z lotu ptaka. Frontowa ściana jest cała z okien, które wychodzą na dziedziniec. Wewnątrz znajdują się cztery sypialnie, duży salon z widokiem na góry, kuchnia i łazienka.

Zobacz więcej